Co dělat, když má dítě průjem

Krátce trvající zácpa nebo průjem může být důsledkem změny ve stravování dítěte. Netřeba proto hned začít panikařit, když se trávení miminka trošku změní a stolice buď den - dva nepřichází, nebo je naopak řidší. Pokud však problémy přetrvávají, určitě nad tím netřeba mávnout rukou. Namístě je návštěva dětského lékaře. Než se k němu rodiče vyberou, první opatření mohou udělat už oni sami.

 

wes-hicks-632579-unsplash

 

Průjem u dětí
Začínající průjmové onemocnění u malých dětí lze rozpoznat ještě před samotným průjmem. Dítě obvykle přestane mít chuť k jídlu a odmítá jej dva nebo tři dny předtím, než se průjem objeví. Silný průjem je pro dítě nebezpečný, protože tělo velmi dehydruje. Když má dítě průjem, vyprazdňuje se častěji než obvykle a jeho stolice je vodnatější. Průjem se může projevit i jako důsledek toho, že dítě zkonzumovalo příliš mastné jídlo nebo že konzumuje větší množství vlákniny, než jaké dokáže jeho tělo využít. Průjem má však často na svědomí i infekce.

Co dělat, když má dítě průjem

1. Rodiče, zejména ti, kteří mají první děťátko, často nevědí, co mají dělat, když je miminko postihne průjem. Je velmi důležité zajistit, aby děťátko pilo dostatek tekutin, protože průjem ho odvodňuje a může způsobit dehydrataci (příznaky dehydratace popisujeme níže v tomto článku)

2. V případě, že dítě již přestalo nosit plenky, během průjmu je dobré opět mu je dávat, aby se předešlo častému zašpinění oblečení a postele.

3. Aby se infekce nešířila, je nezbytné dodržovat potřebnou hygienu. Rodiče si musí po každém přebalení svého dítěte umýt ruce a k častému mytí rukou mají vést i své děťátko

4. Možné je podat lék proti průjmu určen pro děti, samozřejmě po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Vhodné jsou léky ve formě prášku, který se rozpustí ve vodě a podá se dítěti (například Smecta, tento přípravek je vhodný pro všechny, děti i dospělé, nevstřebává se v těle, pouze prochází trávicím traktem a působí proti průjmu).

Příznaky dehydratace u dětí
Jak jsme již řekli, průjem způsobuje, že se z těla odplavují tekutiny, a proto pokud by dítě nepilo hodně vody, může u něj dojít k dehydrataci. Dehydratace organismu dítěte se projevuje jedním nebo více z následujících příznaků:

- dítě má suché ústa a rty

- dítě delší dobu nemočilo (většinou okolo 6 hodin)

- moč dítěte je tmavý

- dítě má vpadlé oči

- dítě je unavené, spí více než obvykle

- dítě je apatické

 

První pomoc při dehydrataci dítěte
V případě, že se u vašeho děťátka objevila dehydratace v důsledku silného průjmu, nebo dítěti dehydratace hrozí, vhodné je podávání rehydratačního prášku. Pokud maminka kojí, je vhodné podat děťátku rehydratační roztok ještě před kojením.

Kdy jít k lékaři?
Zavolat lékaři nebo bez čekání navštívit lékaře by měli rodiče s děťátkem s průjmem tehdy, pokud průjem trvá více než 24 hodin, pokud se ve stolici miminka objeví krev, nebo se u dítěte projeví známky dehydratace.