Jak mohou barefoot boty zlepšit duševní pohodu?
Jen tak se projít a nemyslet. Jen naplno cítit každý pohyb, každý dotyk, každý povrch. Chůze naboso je přirozená aktivita, která nás doslova vrací zpět ke kořenům. Kontakt chodidel s povrchem země totiž aktivuje senzorické receptory a pomáhá nám lépe vnímat přítomný okamžik. Tento na první pohled jednoduchý akt má překvapivě silný vliv na naše mentální zdraví.
Obsah článku
Neuroreceptory a duševní pohoda
Když kráčíme bosí, stimulujeme více než 200 000 nervových zakončení v našich chodidlech, která vysílají signály do mozku. Tato stimulace pomáhá regulovat nervový systém. Zmírňuje stres, který cítíme a zlepšuje naši náladu. Podle konceptu "uzemnění" (grounding) má přímé propojení se zemí schopnost snižovat hladinu kortizolu- hormonu stresu, a podporovat produkci serotoninu, tedy hormonu štěstí.
I věda je na straně chůze naboso
Studie publikovaná v magazínu Frontiers in Psychology vysvětluje, že pravidelná chůze naboso na přírodních površích, jako jsou například tráva, nebo písek, může zlepšit náladu a snížit úzkost. Účastníci výzkumu, kteří praktikovali uzemnění během 8 týdnů, hlásili výrazné zlepšení mentální pohody v porovnaní s druhou skupinou. Tento efekt připisují kombinaci fyzické stimulace nervových zakončení a kontaktu s přírodou.
Anton Nootenboom vykročil směrem k uzdravení
Anton Nootenboom, známý jako "Barefoot Dutchman," je živým příkladem toho, jak chůze naboso dokáže změnit život. Nebo život dokonce zachránit. Anton je vojenský veterán. Má za sebou 10 let služby a tři mise v Afgánistánu. Skutečný boj ale začal po návratu domů.
Své vzpomínky a myšlenky nedokázal zpracovat, nedokázal o nich hovořit. Jeho psychice nepomohla ani stigmatizace mužů ve společnosti, kde jsou stále vidění jako slabší, pokud o svých problémech hovoří nahlas. Ocitl se na dně.
Tehdy začal chodit a chodil bosý. Čas osamotě, kontakt s přírodou a chůze mu pomohly najít pokoj a lépe tak dokázal zpracovat své emoce. Tato zkušenost ho inspirovala, aby začal hovořit o mentálním zdraví. A chtěl inspirovat i jiné muže, aby se nebáli otvevřít.
Vznik kampaně #BraveMenTalk
Se značkou Barebarics a Antonom jsme spustili kampaň #BraveMenTalk na podporu mužského mentálního zdraví. V rámci této iniciativy Anton ušel více než 7 800 kilometrů z Los Angeles do New Yorku naboso. Proč? Protože každou minutu zemře na světě jeden muž v důsledku sebevraždy.Potřebovali jsme zvýšit povědomí o mužském mentálním zdraví a pomoct získat finanční prostředky na podporu duševního zdraví. Abychom myšlenku podpořili ještě více, vytvořili jsme limitovanou edici nejprodávanějšího modelu Zing s logem kampaně. Každá koruna z prodeje jde přímo na pomoc mužům v nouzi.
Jaký to mělo smysl?
Tato kampaň není jen o chůzi. Je o odvaze hovořit o těžkých témach, o podpoře zranitelnosti a vytváření prostoru, kde muži mohou být sami sebou beze strachu z odsouzení. Chůze ale tento nápad odstartovala. K dnešnímu dni kampaň inspirovala tisíce mužů, aby se otevřeli, a zdůraznila, že hovořit o mentálním zdraví je projevem síly, ne slabosti.
Takže, proč je barefoot dobrý pro tělo i mysl?
Barefoot boty nejsou jen módní trend. Pomáhají zlepšovat mentální pohodu a mají mnohé benefity. Posilují svaly chodidel a zlepšují držení těla. Podporují přirozenou chůzi a rovnováhu. Snižují riziko bolesti kloubů a zad. Pomáhají vrátit tělo ke kořenům. Díky barefoot obuvi můžete získat svobodu pro svá chodidla, ale i pokoj pro svou mysl. Stačí jen vykročit.