Co je to Rebozo?

Be Lenka logo Be Lenka
21.05.2019
Co je to Rebozo?

 Možná jste se už i vy setkali s pojmem Rebozo, slyšeli jste, jak si o něm povídají ženy vedle vás v autobuse nebo maminky v parku na lavičce, natrefili jste na něj na internetu, v nějaké moudré knize nebo jste ho zachytili na podporní skupině při setkání nosících maminek. Slovo Rebozo se u nás používá stále více. O co tedy jde?

 

IMG_0102

 

Rebozo - nápad z Mexika

Rebozo je tradiční mexický šátek, který již po staletí používají ženy v Mexiku a Jižní Americe. Rebozo má širokou škálu využití. Původně se používalo jako šála kolem krku, nebo jako šátek na hlavu, ale postupně v tomto šátku ženy našly pomocníka i na nošení dětí, na podporu bříška během těhotenství, používali ho i při různých relaxačních technikách, při cvičení, ale i během komplikovanějšího porodu.

Dnes Rebozo velmi často používají porodní asistentky a duly nejen v Mexiku a Jižní Americe, ale po celém světě. Právě díky širokospektrálnímu využití tohoto šátku. Rebozo je oblíbené i v těhotenství, zejména jako pomůcka při relaxaci a při vhodném těhotenském cvičení.

Co je Rebozo - vlastnosti
Rebozo je ručně tkaná šála nebo šátek. Na tkaní se jako materiál používá buď 100% bavlna, nebo i příměsi. Rebozo je dnes dostupné v různých barevných provedeních. Povětšinou jde o jedno - dvoubarevné šátky se vzorem, který je umístěn buď pouze na koncích šátku, nebo i po celé ploše. Vzor je typický mexický (indiánský).

Rebozo na nošení dětí
Ve většině případů je Rebozo široké kolem 65 cm, délky jsou různé: 1,8m až po 2,7m. Jelikož jde o krátký šátek, na nošení dětí se používá při úvazech s krátkým šátkem jako je Rebozo na záda, Rebozo na bok s posuvným uzlem, Double Rebozo.

 

Rebozo v těhotenství

Ačkoliv šátek na nošení dětí, jak už z jejího názvu vyplývá, se používá hlavně na nošení dětí, s oblibou jej používají i těhotné ženy, zejména tak, že si provážou a zpevní své těžké bříško. Rebozo se používá velmi často i při cvičení. Na začátek chceme zdůraznit, že cvičení s Rebozem v těhotenství je zcela bezpečné, a to jako na začátku těhotenství, tak i v jeho pokročilém stádiu. Díky technice cvičení s Rebozem se děťátku v bříšku pomáhá najít správná poloha - optimální na porod. Cvičení přináší mimo jiné i úlevu od bolesti, zejména v pánevní a bederní oblasti. Ideální je cvičit s Rebozom během těhotenství jednou týdně. V období před porodem může nastávající maminka zvýšit frekvenci cvičení a provádět ho i denně, samozřejmě podle vlastních pocitů a potřeb.

Techniky Rebozo - Jak se cvičí s Rebozem
Rebozo cvičení nebo Rebozo masáž se zakládá na jemných pohybech, kolísání a na strečinku. Jde o techniku ​​používanou během celého období těhotenství ale i po porodu. Díky jemným houpavým pohybem Reboza se velmi efektivně uvolňuje napětí v těle, žena pociťuje pocit příjemné lehkosti ve svém těle, vyplavují se hormony štěstí. Mírné pohupování velmi příznivě ovlivňuje i miminko v bříšku. Technikou Rebozo se žena energeticky otevírá, povzbuzuje se krevní oběh a celé tělo se dostává do harmonie. Odstraňuje se bolest hlavy, pocit těžkých nohou, otoky.

Rebozo - postup

Na cvičení se vždy účastní těhotná žena (cvičící) a někdo, kdo jí asistuje. Asistující osobou by měl být odborník, který techniky Rebozo ovládá, nebo to může být i partner zasvěcený do toho, co a jak dělat :-)  Představíme si jedno z relaxačních a polohovacích cvičení se šátkem Rebozo.

  1. Rebozo rozprostřete na zem. Delší kraje šátky mírně zahněte.
  2. Žena si klekne na kolena a středovou část šátku si rozprostře na celé bříško.
  3. Asistent stojí za ženou a drží koncové části šátku.
  4. Žena položí dlaně na zem, takže je na všech čtyřech.
  5. Asistent velmi jemnými krátkými pohyby šátku kolísá bříško. Tělo ženy se nesmí hýbat, pouze její bříško se má mírně kolísat.

Proč je Rebozo v těhotenství tak oblíbené?
Důvodů je několik:

- Díky šátku si může žena zpevňovat bříško, jakmile "vykoukne" a tím předcházet bolestem zad.

- Správnou technikou použití šátku je možné ovlivnit polohu dítěte v bříšku a natočit jej tak, aby bylo v nejideálnější poloze potřebné na porod.

- Cvičení s Rebozem pomáhá při bolestech v oblasti pod bříškem, v bederní a pánevní oblasti po celou dobu těhotenství.

- Používá se k relaxaci a uvolnění celého těla.

 

Sleva

Stačí se přihlásit do našeho Newslettru

Zajímají mě

Kliknutím na "PŘIHLÁSIT" souhlasíte se zařazením Vaší emailové adresy do databáze provozovatele těchto stránek, a se zasíláním informací o jejích produktech a službách. Bližší informace o zpracování a ochraně osobních údajů a právech dotyčné osoby, jsou uvedeny zde