Společné spaní s miminkem

Před narozením děťátka nastávající rodiče přizpůsobují svůj byt nebo dům požadavkům, jaké budou v následujícím období prvořadé - vše se přizpůsobuje péči o dítě. Nastávající tatínek a maminka zřídí dětský pokoj a nakoupí potřebnou výbavičku, aby bylo po příchodu maminky s novorozencem domů z porodnice vše tip - top a nebylo nutné na poslední chvíli ještě něco shánět. Výbava většinou zahrnuje dětskou postýlku, ale ne vždy je tomu tak. Stále častěji se mezi rodiči skloňuje slovní spojení společné spaní.

 

spolocne-spanie-s-babatkom

Společné spaní je spánek maminky a děťátka v jedné posteli. V dávné minulosti šlo o zcela normální a běžný jev, ale v dnešní době se z většiny českých domácností společné spaní vytratilo. Jsou však rodiče, kteří se ke společnému spaní s miminkem vracejí. Názory na společné spaní se různí a rozdělují lidi do dvou skupin: zatímco první jsou pro všemi deseti, druzí ho rázně odmítají. Společné spaní maminky a miminka má však skutečně velmi mnoho výhod a i ti rodiče, kteří si koupí postýlku s tím, že se svým dítětem nebudou spát, po čase zjišťují, že jim právě společné spaní dokáže výrazně usnadnit noční péči o dítě.

Výhody společného spaní maminky a miminka

Kojení a společné spaní jdou, jak se říká, ruka v ruce. Mnoho maminek zjistí, že po nakojení je lepší, pokud s nimi zůstane miminko v posteli. Pokud společné spaní je ve vhodném pokoji a na vhodném lůžku a pokud jsou zohledněny všechny možné bezpečnostní zásady, není důvod společné spaní ze svých "aktivit" vyškrtnout. Právě naopak. Odborníci říkají, že společné spaní je ze psychologického i z biologického hlediska ideálním způsobem nočního odpočinku. Minimálně pro maminku a miminko v době kojení. Podívejme se na výhody, jaké společné spaní s dítětem v jedné posteli přináší:

 • Maminka nemusí k probuzenému miminku vstávat.
 • Odpadá obava, že se dítě probudí, když ho po nakrmení bude maminka vracet zpět do postýlky.
 • Společné spaní výrazně zjednodušuje kojení.
 • Maminka se nemusí probudit úplně, ale dítě nakojí i v polospánku, přičemž ani miminko se zcela nevzbudí. Oba si tedy více odpočinou :-)
 • Maminka dříve a rychleji usíná.
 • Spánkový cyklus maminky a dítěte se sjednotí, maminka tedy nebude probuzena z hlubokého spánku.
 • Společné spaní napomáhá kojení, maminka kojí déle.
 • Maminka svým dýcháním pomáhá dýchat i dítěti.
 • Miminko nespí nepřiměřeně hluboko, díky čemuž se eliminuje riziko dlouhých pauz mezi nádechy.
 • Společné spaní buduje hluboký vztah a citovou vazbu mezi matkou a dítětem.
 • Dítě pociťuje pocit jistoty a bezpečí.
 • Miminko mnohem méně pláče, protože maminka je bezprostředně při něm a dokáže velmi rychle reagovat na jeho potřeby.

Toto všechno jsou výhody společného spaní s malým miminkem. Když dítě s maminkou nespí v jedné posteli, ale je uloženo v postýlce ve vedlejším dětském pokoji, toto odloučení výrazně zvyšuje hladinu stresových hormonů u dítěte, v důsledku čehož miminko pociťuje úzkost a celkově je neklidné. Zároveň je i maminka v noci "nesvá", podvědomě pořád myslí na své dítě, protože ho nemá u sebe. Pokud jste se právě rozhodli, že společné spaní budete praktikovat, je dobré vědět, jak se na něj připravit.

Příprava na společné spaní s dítětem


Je důležité správně se na společné spaní s miminkem připravit. Příprava znamená zajistit vhodný pokoj, vhodnou postel a udělat vše pro maximální bezpečnost sebe i dítěte. V první řadě je třeba zajistit vhodný prostor pro sebe a děťátko tak, aby byl dostatečně velký. Postel musí být zajištěna ze stran, aby z ní v žádném případě dítě nemohlo vypadnout! Maminka díky tomuto opatření bude moci klidně spát, aniž by se musela strachovat o své miminko. Pokud má postel ostré hrany, musí být dostatečně zakryty. Z postele je nezbytné dát pryč všechno, do čeho by se děťátko mohlo zamotat nebo zabořit nosem tak, že by nemohlo volně dýchat. Jsou to všechny velké a těžké polštáře, těžké peřiny nebo různé ostré předměty. Základem je mít v posteli minimum věcí, zbytečně do postele nedávejte ani dětské hračky. V žádném případě nekuřte v místnosti určené pro společné spaní s miminkem. Pozornost věnujte i optimální teplotě v místnosti, dbejte na to, aby v ní nebylo příliš horko. Zároveň dítě nedávejte do zavinovačky, nebo mu neoblékejte moc oblečení na spánek, aby nedošlo k přehřátí.

Jak spát s miminkem?


Maminka a děťátko by měli spát v jedné posteli vedle sebe, ne však velmi těsně vedle sebe. Miminko neukládáme na bříško, bezpečnou polohou na spánek pro miminko je poloha na zádech. Při společném spaní s dětmi je dobré vědět, čemu je třeba se vyhnout. Zásadou číslo jedna je nikdy nespat s miminkem v jedné posteli, pokud je maminka pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. Maminka si musí dát pozor, aby neusnula s dítětem v náručí vsedě. Je to velmi nebezpečné, protože ruce v spánku ochabnou a děťátko by jí mohlo spadnout z rukou. Nesmí se spát na nevyhovujících místech jako je křeslo či houpací křeslo, gauč nebo příliš měkká matrace, protože hrozí, že se miminko dostane do polohy, v níž nebude moci dýchat. Také je třeba si dát pozor na to, aby matka neusnula s děťátkem na jiném místě než na zabezpečené posteli. Miminko maminka neukládá na takové místo na posteli, kde by mohlo zapadnout (například mezi konec matrace a zeď).

Dokdy má dítě spát s rodiči


Nelze přesně stanovit hranice, dokdy má miminko spát v jedné posteli se svou mámou, je to velmi individuální. Odborníci však doporučují praktikovat společné spaní do věku tří až čtyř let věku dítěte.