Centrum pomoci
Nošení dětí

Jaké nosítko si mám vybrat pro své děťátko?

+ -

Aktuálně si můžete vybrat ze 3 typů našich ergonomických nosítek podle věku a velikosti vašeho děťátka

 • Be Lenka Mini - Ergonomické rostoucí detský nosítko vhodné pro děti již od narození od 3 kg, v závislosti na velikosti, do přibližne 1,5 let (velikost 92)
  • Nosítko je plně nastavitelné na míru děťátka
  • Rozměr nosítka:
   • Šířka: 13 cm - 35 cm
   • Výška: 44 cm
  • Rozměry bederního pásu - min. rozpětí 60 cm, max. rozpětí 130 cm
  • Na výběr jsou pouze popruhy klasické, bez možnosti křížení

 • Be Lenka 4ever/4ever Neo - ergonomické rostoucí nosítko vhodné pro děti přibližně od 2-3 měsíců (konfekční velikost 62/68) do 3 let (konfekční velikost 104). Nosítko je plně nastavitelné na míru děťátka a pokryje téměř celé nosící období.
  • Rozměr nosítka:
   • Šířka: 20 - 41 cm
   • Výška: 37 - 50 cm    
   • Rozměry bederního pásu - min. rozpětí 60 cm, max. rozpětí 130 cm     
  • Na výběr jsou 2 typy ramenních popruhů: klasické ergonomicky tvarované bez možnosti křížení nebo široké s možností křížení. Blíže k ramenním popruhům naleznete v otázce 2.

 • Be Lenka Toddler – nerostoucí nosítko pro děti přibližně od 18 měsíců do 3,5 let. Rozměry nosítka jsou fixní, výška ani šířka nosiče nelze upravovat podle toho, jak děťátko roste.
  • Rozměry nosítka:
   Šířka: 45 cm
   Výška: 50 cm
  • Na výběr jsou pouze popruhy klasické, bez možnosti křížení.

Detailnější informace o ramenních popruzích nosičů Be Lenka najdete i na našem blogu.

Jaký je rozdíl v popruzích klasických a širokých?

+ -

 • Standardní (banánové) popruhy bez možnosti křížení
  Tyto ramenní popruhy jsou pevnou součástí nosiče, takže není možné křížení na zádech. Popruhy jsou příjemně polstrované, úroveň polstrování je mírná, takže popruhy nejsou zbytečně tlusté. Proto jsou velmi pohodlné a měkké jak na nošení maličkého děťátka (od cca 3. měsíce věku), tak na nošení většího dítěte. Jejich banánový tvar pěkně kopíruje zádovou část nosícího člověka, proto se popruhy ideálně přizpůsobují postavě. V nosičích s takovými popruhy můžete nosit dítě vpředu na břiše i vzadu na zádech.

 • Široké ramenní popruhy s možností křížení
  Jde o popruhy, které jsou široké. Klasická vypolstrovaná část je rozšířena o šátkovou nevypolstrovanou část. Tyto popruhy jsou primárně určeny na křížené zapínání, avšak je možné zapnout je i klasicky (po jejich upravení tj tj. zúžení, které docílíte zahnutím nevypolstrované části popruhu pod vypolstrovanou a použitím spojovací přezky). Výhodou širokých ramenních popruhů je, že díky své šířce velmi dobře fixují a zpevňují záda rodiče během nošení. Jsou vhodné pro všechny typy postavy. Velmi často si je vybírají i ty maminky, které své děťátko nosí primárně v šátku, neboť takové popruhy dobře a rovnoměrně rozkládají hmotnost nošeného dítěte na tělo rodiče. V nosítkách s takovými popruhy můžete nosit dítě vpředu na břiše i vzadu na zádech (po úpravě popruhů na klasické popruhy).

Oba typy popruhů, klasické i široké, jsou vybaveny i slintáčkami - chrániči popruhů, které je chrání před zašpiněním. Dají se snadno
odepnout a v případě potřeby vyprat.


Detailnější informace o ramenních popruzích nosičů Be Lenka najdete i na našem blogu tu.Dá se ve vašich nosítkach nosit i na zádech popřípadě tváří vpřed nebo na boku?

+ -

Ve všech typech nosítek Be Lenka se dá nosit děťátko pouze vpředu na břiše tváří k rodiči nebo na zádech. Na boku ani tváří vpřed se nosit v nosítkach Be Lenka nedá, protože takové nošení není ergonomické tj. pro děťátko ho nedoporučujeme.


Více informací o ergonomickém nošení naleznete v článku na našem blogu

Jak si mám vaše nosítko správně nastavit?

+ -

Všechny návody k použití a instruktážní videa naleznete na našem Be Lenka youtube channel.

Nosítko je plně nastavitelné na míru děťátka. Šířka nosítka se nastavuje velmi jednoduše pomocí stahovacích šňůrek umístěných na přední straně zádové opěrky těsně nad bederním pásem. Šňůrky stačí stáhnout podle velikosti vašeho miminka a zavázat na uzel.

V horní části zádové opěrky se nacházejí gumičky, pomocí kterých efektivně nastavíte šířku nosiče tak, aby byla fixována hlavička děťátka, které ji ještě samo neudrží. Tento způsob nastavení nosítka zaručuje maximální bezpečnost během nošení.

Nastavitelná je i výška zádové opěrky, kterou dle potřeby stáhnete / povolíte pomocí stahovače v horní části zádové opěrky. Bederní pás je důmyslně navržen tak, aby se dokonale přizpůsobil každému typu postavy. Je měkký a pohodlný a ve svém středu obsahuje
praktickou kapsičku. Využijete ji jako kapsu na uložení pár drobností.

Nosítko je vybaveno i kapucí, která poslouží proti sluníčku, větru nebo na eliminaci okolního ruchu, kdy děťátko v nosiči usne. Na uchycení kapuce slouží gumičky, které se přichytí na háčky umístěné na ramenních popruzích.

Všechny typy nosítek obsahují slintáčky - chrániče popruhů, které je chrání před zašpiněním. Dají se snadno odepnout a v případě potřeby vyprat.

Jak se mám o nosítko / šátek starat? Třeba je prát po obdržení?

+ -

Jelikož jsou naše nosítka ušité ze šátků na nošení dětí, i péče o konkrétní nosítko se odvíjí od konkrétního šátku, ze kterého je ušité. Obecně však platí, že nosítko nepereme často, ale pouze v případě potřeby. Ideální je prát při teplotě 30–40 °C, nesušit v sušičce, ale pouze volně, nosítko můžete také jemně přežehlit.

Před prvním použitím není nutné nosítko ani šátek prát, protože již byly mechanicky prané v rámci výrobního procesu.
Více typů a detailnějších doporučení ohledně péče o naše výrobky na nošení dětí najdete v tomto článku z našeho blogu.

Jaký je hmotnostní limit pro vaše nosítka? Jsou vaše nosítka certifikovaná?

+ -

Naše nosítka jsou certifikovány mezinárodním certifikátem ASTM a testovány na hmotnost dítěte až do 20 kg. Zároveň všechny materiály použité při výrobě našich šátků a nosítek splňují přísné standardy OEKO- TEXT standard 100.

Co to znamená, že jsou vaše nosítka šátková?

+ -

Šátková nosítka jsou ergonomická nosítka vyrobená ze šátků na nošení dětí. Šátkovina je úžasný materiál s jedinečnými vlastnostmi, je jemná, příjemná na dotek a velmi přizpůsobivá tělu děťátka. Je zároveň nejšetrnější k jemné dětské pokožce. Šátkové nosítko je tedy jakoby spojením šátku a praktičnosti "nosícího" provedení do jedné nosící pomůcky, kterou si raz-dva nasadíte a zapnete a která je pohodlná pro dítě i pro rodiče.

Můžete mi nosítko ušít z vlastního šátku, resp. můžete mi nosítko přizpůsobit na míru?

+ -

Bohužel, vzhledem k naší maximálně vytížené výrobní kapacitě šijeme nosítka jen z našich šátků a službu ušití nosítka ze šátku zákazníka již neposkytujeme. Rovněž neprovádíme individuální požadavky či úpravy na ušití nosítka.

V čem mohu nosit dítě v létě?

+ -

Na letní období máme kromě standardních celoročních nosítek dostupnou limitovanou nabídku letních nosítek. Letní nosítko Be Lenka 4ever je ergonomické nosítko, které je vyrobeno tak, aby zajišťovalo co největší možnou vzdušnost během nošení v letním období. Letní verze nosítka.

Be Lenka je zhotovena ze šátky na nošení dětí a také ze síťky. Síťka se nachází na zádové opěrce a na kapuci. Právě díky síťce může při nošení k děťátku proudit čerstvý vzduch, čímž je dítě ochlazováno, a tudíž se v nosítku nezadržuje teplo a příjemnější je rovněž nosícímu rodiči.

Letní verze nosiče se však dá nosit celoročně, a to i v zimě. Pokud děťátko pořádně oblečete a nosíte ho pod nosičskou bundou, nosič využijete i v chladnějším počasí.

Více informací najdete také na našem blogu.

Jak nosit dítě v chladnějším počasí?

+ -

V chladnějším počasí doporučujeme sáhnout po originálním nosící multifunkčním oblečení, které nabízíme. Můžete si vybrat z nosící mikiny, svetru nebo softshellové bundy. Oblečení je multifunkční, to znamená, že si ho můžete vyskládat podle svých představ: můžete si vybrat, zda si přejete vsadku pouze na nošení dítěte vpředu (2 v 1) nebo byste chtěli nosit dítě i na zádech (3 v 1). Pokud si na bundu nezapnete žádnou vsadku, využijete ji jako běžnou bundu na každodenní nošení bez miminka.