Nalitá prsa

Be Lenka logo Be Lenka
27.05.2019
Nalitá prsa

naliate-prsniky-belenka-sk-blog-4

 

Nalitá a bolavá prsa nejsou ničím příjemným. Nejedna žena by uměla vyprávět o tom, jak jí dokáží ztrpčit život. Nalitá prsa se objevují před menstruací jako předmenstruační příznak, prsa bolí i v prvních dnech menstruace, což ale postupně odezní. Nalitá prsa jsou také jedním z úplně prvních projevů toho, že je žena těhotná. Trápí ale i ženy po porodu nebo po odstavení.

Nalitá prsa v těhotenství
Jedním z prvních příznaků těhotenství jsou nalitá prsa. Pokud došlo k oplodnění vajíčka, ženu často začnou pobolívat prsa ještě předtím, než jí vynechá menstruace. Prsa se v těhotenství postupně zvětší a jsou bolestivá na dotek. Hlavně ženy s malými prsy pozorují nejdříve jejich zvětšení, což jim dodává sebevědomí :-) Ale teď vážně. Proč bolí prsa v těhotenství? Důvod je zřejmý: Prsa se už od brzkého začátku těhotenství a během těhotenství připravují na svou nejdůležitější roli, a to je kojení. Prsa jsou v těhotenství napjatá a jakoby oteklá. Může za to zvýšená hladina hormonů. Právě hormony v těhotenství způsobují, že mléčné žlázy se zvětšují a rozvíjejí. Tkáň v prsou se mnohem více prokrvuje, proto mohou některé těhotné ženy vidět na svých prsou viditelné žíly. Bolesti způsobuje i nadměrné zásobování prsů vodou, která napíná pokožku a tím způsobuje nepříjemné pocity bolesti. Změnami procházejí i bradavky. Zřetelně vystupují a mohou také ztmavnout. Prsa můžou do konce těhotenství "přibrat" až 300 gramů.

Kdy se tvoří mateřské mléko
Možná že jste to ani nevěděli, ale kolostrum, první mléko, se v prsou tvoří už na začátku druhého trimestru, tedy přibližně od 12. týdne těhotenství. To, zda se mlíčko i ukáže už během těhotenství, je opravdu velmi individuální. Některé ženy pozorují, že jim z bradavek vyjde pár žlutých kapek, ale jiné ženy takové projevy během těhotenství vůbec nemají a mateřské mléko se v plné kráse ukáže až po porodu při prvním přiložení novorozence.

Jak se starat o prsa v těhotenství
I bolesti prsů v těhotenství lze předcházet. Zde je pár rad:

Správná podprsenka v těhotenství je základ
Prvním krokem v péči o prsa během těhotenství je pořídit si kvalitní podprsenku, která prsům vytvoří efektivní oporu. Jak vybrat správnou podprsenku? Měla by být z jemného přírodního materiálu, který pokožku nebude dráždit. Nejlepší je v tomto bavlna. Podprsenka nesmí nikde tlačit nebo se zařezávat do pokožky. Základem je, aby podprsenka držela prsa "na svém místě", vždyť největším a nejčastějším zdrojem bolesti je nadskakování a houpání se prsů při pohybu. Některé ženy si velmi pochvalují i ​​sportovní podprsenky, které jsou velmi pohodlné i proto, že je není třeba zapínat, ale pouze převléct přes hlavu a ruce.

Masáž prsou
Na bolavá nalitá prsa se osvědčila i jemná masáž. Vhodný je tělový olej, který si rozetřete do dlaní a jemnými pohyby masírujete prsa konečky prstů od vnějšího obvodu prsou směrem k bradavkám.

Střídání teplé a studené sprchy
Střídání teploty vody při sprchování zabírá nejen při bolesti prsů, ale obecně má osvěživý a oživující účinek. Střídání teplé a studené vody při sprchování je zároveň prevencí vzniku strií.

 

Nalitá prsa po porodu
Je samozřejmé, že po ukončení období těhotenství, kdy se miminko narodí, nastává okamžik, na který prsa "netrpělivě čekaly", a to je přisátí děťátka. Je důležité, aby dítě pilo mateřské mléko bezprostředně po příchodu na svět a v prvních dnech života, protože se prsa mohou nadměrně nalít. Správným přisátím děťátka a efektivním pitím je možné předcházet nadměrnému nalití prsů, k čemuž dochází na přibližně 3. nebo 4. den po porodu. Nalití prsů se obvykle zmírní do dvou dní, žádná maminka se nemusí obávat. Ověřenou pomoc při nadměrném nalití prsů můžeme najít v přírodě: na prsa se přikládají zelné listy, které účinkují dokonce lépe než led. Není vhodné nadměrně nalitá prsa nahřívat.

Zelné listy na nalitá prsa
Zelné listy se na prsa přikládají při nadměrném nalití. Ideální je používat listy zeleného zelí přímo z lednice. Chlad z listů zmírní napětí. Zelné listy se používají pro jejich velikost a tvar, který se přizpůsobuje tvaru prsu. Prsa obalíme chlazenými zelnými listy a necháme působit 20 minut dvakrát denně. Zelné listy můžeme i rozválet válečkem na těsto, díky čemuž se ještě lépe přizpůsobí tvaru prsů. Nebo je můžeme natrhat na menší části a ty si přiložíme na prsa. Obklady z zelných listů přestaneme používat hned jak se nalití začne zmírňovat a budeme se cítit lépe. Zelné listy účinkují i ​​na bouli v podpaží, pokud si ji tam žena nahmatá. Je však velmi důležité poradit se s odborníky, zejména s laktační poradkyní, pokud přetrvává problém s přisáváním se miminka.

Masáž prsou podporující přisátí miminka
Nazývá se také Květinková masáž a může pomoci miminku správně se přisát. Na dvorec zatlačte třemi prsty každé ruky. Bradavka má být ve středu a kolem ní mají být prsty. Dvorec držíme stlačený přibližně jednu minutu, následně stlačení uvolníme a vyzkoušíme děťátko přisát na bradavku. Pokud žena není schopna miminko přisát, doporučujeme používat zelné listy a odstříkávat si mléko, které podáváme dítěti.

Sleva

Stačí se přihlásit do našeho Newslettru

Zajímají mě

Kliknutím na "PŘIHLÁSIT" souhlasíte se zařazením Vaší emailové adresy do databáze provozovatele těchto stránek, a se zasíláním informací o jejích produktech a službách. Bližší informace o zpracování a ochraně osobních údajů a právech dotyčné osoby, jsou uvedeny zde